RowmaniaFEST: Statui vivante, competiții, concerte, surprize
PROGRAMUL RowmaniaFEST – Festivalul Internaţional al Bărcilor cu Vâsle, ediția a VI-a, 26-28 august 2016, Tulcea
Vineri, 26 august
Deschiderea oficială a celei de-a VI-a ediții a festivalului (Faleză-Ponton)
18:00 – 20:00 Deschiderea RowmaniaFEST 2016
18:00 – 22:00 Statui vivante pe Faleză – Teatrul Masca (Faleză)
19:30 – 19:45 Parada pe Dunăre a campionilor români ai sportului cu vâsle – Ivan Patzaichin și invitații săi. (Șantierul Naval – Ponton – Faleză Scenă)
19:45 – 20:00 Cuvânt de deschidere (Faleză-Scenă)
20:00 – 23:00 Concerte Rock`n Row (Faleză- Scenă) SuperChill/Roman Iagupov & Radu Captari/Zdob & Zdub
Sâmbătă, 27 august
08:30 – 12:00 Delta Rowmania Triathlon – Proba MiniTRI (9-12 ani) (lac Ciuperca)
10:00 – 10:30 Deschiderea oficială a Târgului Artizan Eco Delta (Faleză)
Participă organizații nonguvernamentale, reprezentanți ai minorităților locale, producători și meșteșugari tradiționali din comunitățile din Delta Dunării. Târgul va fi deschis în perioada 27 – 28 august, 10:00-18:00
11:30 – 12:30 Competiţia pescărească “Ivan Patzaichin” – concurs de vâslit în canotcă, pe Dunăre, între echipe de pescari din localităţile Deltei (Plecare: Faleză Ponton, Startul: Mila 36, Sosire: Faleză Ponton)
12:30 – 13:00 Festivitatea de premiere a câştigătorilor Competiţiei “Ivan Patzaichin” (Faleză-Scenă)
13:30 – 17:30 Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 locuri – COMPETIȚIE ECHIPE TULCEA (lac Ciuperca)
17:30 – 18:00 Întâmpinarea participanţilor la Tour International Danubien (TID) (Faleză – Ponton) Peste 100 de participanți la TID sosesc sâmbătă la Tulcea. De aici vor pleca în cea mai spectaculoasă etapă din tur (Tulcea / Murighiol / Sfântu Gheorghe).
17:30 – 18:00 Spectacolul Comunităţilor Locale (Faleză-Scenă)Promovarea diversităţii etnice, lingvistice şi culturale din Dobrogea de Nord.
18:00 Festivitate de premiere (Faleză – Scenă)
Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 (Competiţia Tulcea)
Tour International Danubien (TID)
20:00 – 23:00 Concerte Rock n` Row (Faleză-Scenă) Four Bones Quartet/Urma/Taxi
21:00 – 23:00 Proiecţie de film (Piaţa Civică)
Duminică, 28 august
07:00 – 14:00 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup, parte a circuitului european de triatlon pentru juniori & Delta Rowmania Triathlon, parte a Circuitului Național de Triatlon (Sala Sporturilor); (înot – Lacul Ciuperca, traseu bicicletă & alergare – Străzile Isaccei, Unirii, Babadag, Faleză)
14:00 – 15:30 Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 FINALA NAȚIONALĂ (lac Ciuperca)
16:00 – 17:30 Festivitate de premiere (Faleză-Scenă) Descoperă ROWmania – Concurs național de vâslit în canotci de 10+1
17:30 – 18:00 Spectacolul Comunităţilor Locale
Promovarea diversităţii etnice, lingvistice şi culturale din Dobrogea de Nord (Faleză-Scenă)
20:00 – 23:00 Concerte Rock`n Row (Faleză-Scenă) Jezebel & Victor Solomon/Voltaj
21:00 – 22:30 Proiecţie de film (Piaţa Civică)
Luni – joi, 29 august – 1 septembrie – Experimentarea turismului lent, în canotci de 2 sau 11 locuri
Etapa “Delta„ din Tour International Danubien (TID) Tur-maraton de la Tulcea la Marea Neagră, în canotci, alături de convoiul TID.
Luni, 29 august
Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi |
MURIGHIOL – km 64 – (D) – 54/37* km/zi |
Marţi, 30 septembrie
Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi |
SF. GHEORGHE – km 4 – (S) – 60/44* km/zi |
Miercuri, 31 septembrie
Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi |
INSULA SACALIN/MAREA NEAGRA – 8km/zi |
Petrecerea de închidere oficială TID 2016 la Sf. Gheorghe |
Joi, 1 septembrie
ora 7:00 – Plecarea cu vaporul înapoi către Tulcea
* în funcţie de traseul ales